Uwaga! Ten program należy do pakietu narzędzi scalających pliki Excel:
- jeżeli szukasz programu scalającego tabele znajdujące się na arkuszach do jednej dużej tabeli, to pozostań na tej stronie.
- jeżeli szukasz programu scalającego dane z arkuszy w postaci ankiety, sprawdź program Scalanie Arkuszy/Formularzy Excel. .
>>>> Pobierz program Scalanie arkuszy/tabel Excel!!! <<<<
Aby kupić licencję wypełnij formularz zamówienia i ciesz się zaoszczędzonym czasem!
Scalanie arkuszy/tabel Excel
Trafia do Ciebie potok danych zapisanych w Excelu, a Ty musisz te dane przeanalizować, zinterpretować, podjąć w oparciu o nie istotne dla firmy decyzje. Problem jednak nie w ilości danych – z tym sobie można poradzić, ale z dużą liczbą tabel, w których te dane się znajdują. Coraz częściej programy finansowe, bankowe, magazynowe i wiele innych eksportuje informacje do skoroszytów Excel dając użytkownikom możliwość analizowania tych danych dalej na własną rękę. Również wewnątrz firmy standardem są wędrujące od osoby do osoby arkusze, które w końcu ktoś musi połączyć i przeanalizować.
Jeżeli jesteś posiadaczem dziesiątek plików i stwierdzasz że łatwiej byłoby te dane przeanalizować, mając je wszystkie w jednym pliku, to może Cię zainteresować program do Scalania Tabel Excel. Najważniejsze cechy prezentowanego programu to:
- Łączenie danych znajdujących się w wielu arkuszach i skoroszytach w jednym docelowym skoroszycie. Łączenie jest możliwe, o ile dane te mają takie same nagłówki, tzn. w każdym skoroszycie w kolumnie A znajduje się symbol produktu, w kolumnie B rozmiar itd.
- Możliwość automatyzowania scalania arkuszy Excel. Wystarczy raz stworzyć definicję, zapisać ją na dysku, a następnie uruchamiać scalanie wielokrotnie klikając tę ikonkę!
- Możliwość budowania archiwum scalanych plików. Po każdym łączeniu arkuszy, źródłowe pliki mogą zostać przeniesione w wybrane przez Ciebie miejsce, tworząc archiwum operacji scalania. Podobnie operacja łączenia danych za każdym razem może tworzyć nowy plik oznaczony godziną uruchomienia pozwalając wrócić do historycznych danych.
- Parametryzacja procesu scalania danych Excel (opuszczenie początkowych wierszy arkusza, wybór arkuszy do scalania, tworzenie odnośników do danych źródłowych i inne).
Nie czekaj – po prostu ściągnij program i sprawdź jego działanie!
- Ściągnij program Scalanie Tabel Excel
- Zapoznaj się z instrukcją poniżej na stronie
- Wypełnij formularz zamówienia programu. Bez ważnej licencji program działa w pełnej wersji przez miesiąc czasu od instalacji. Później może łączyć jedynie 3 pliki
- Jeżeli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami
Instrukcja obsługi programu
Po instalacji programu „Scalanie Tabel Excel” w menu i na pulpicie pojawi się ikonka podpisana „Mobilo – Scalanie Tabel Excel”:
Od połączenia danych rozrzuconych w kilku arkuszach dzieli Cię tylko 5 kroków!
Krok 1 Określ skąd pobierać dane źródłowe
- Ścieżka do katalogu ze skoroszytami… – powinna wskazywać na folder, w którym znajdują się pliki wejściowe, do scalenia.
- Maska plików – pozwala ograniczyć ilość scalanych plików do tylko tych, które pasują do określonej maski, np.:
- Dane*.* – program zaimportuje tylko pliki, których nazwa rozpoczyna się od Dane
- *.xlsx – program zaimportuje tylko pliki Excel 2007 i nowsze
- *.* – program zaimportuje wszystkie pliki
- Jeżeli mają być scalane wszystkie arkusze zaznacz „wszystkie arkusze”. Jeżeli w danych wejściowych należy wybrać tylko niektóre arkusze, to należy zaznaczyć „wybrane arkusze”, a następnie uzupełnić listę nazw arkuszy, które będą przetwarzane przez program
- Jeżeli dane mają nagłówki np. „Nazwa”, „Ilość”, „Cena” itp. to należy zaznaczyć pole „Moje dane mają nagłówek”. W polu początek danych (lub nagłówka) należy podać numer wiersza, w którym zaczynają się dane do zaimportowania. Zazwyczaj dane zaczynają się w pierwszym wierszu, ale opcja ta pozwala ewentualnie opuścić kilka początkowych wierszy, gdyby nie były one ułożone na początku arkusza.
- Po wypełnieniu pierwszego ekranu kliknij „Dalej >>”
Przykład:
Załóżmy, że w każdym skoroszycie na arkuszu o nazwie faktury znajdują się intersujące Cię dane. Oprócz tego w każdym skoroszycie znajduje się także arkusz „Kontrahenci”, „Pracownicy” a czasami ktoś ręcznie dodawał jeszcze inne arkusze o zupełnie przypadkowych nazwach.
- Aby scalić tylko faktury, pomijając wszystkie inne arkusze wypełnij tę część okna w następujący sposób:
- Aby scalić faktury oraz kontrahenci i pracownicy, ale pominąć wszystkie pozostałe arkusze wypełnij okno w następujący sposób:
Jeżeli początkowe wiersze zawierają inne, nie interesujące cię dane zmień tę opcję, np. dla arkusza:
wprowadź w polu „początek danych” numer 7:
Krok 2 Określ, gdzie mają trafić scalone dane
- Ścieżka do pliku docelowego wskazuje na plik, który będzie zawierał scalone dane.
- Do nazwy pliku może być dodawana data i godzina, dzięki czemu może powstawać „archiwum” operacji scalania.
- Zaznaczając opcję „dodaj do nazwy pliku datę i godzinę” możesz tworzyć archiwum scalanych arkuszy. Nazwa pliku odpowiada godzinie uruchomienia scalania.
- W razie znalezienia już takiego pliku na dysku poprzednia zawartość pliku
- może zostać usunięta lub
- aktualne dane mogą być dopisane do aktualnej zawartości pliku docelowego. Ta opcja może się przydać, jeżeli kolejne pliki uzupełniają informacje otrzymane i scalone poprzedniego dnia (np. codzienne zestawienia faktur dołączane do zestawienia miesięcznego)
- Scalane dane mogą być umieszczone w jednym dużym połączonym arkuszu (należy podać jego nazwę) lub w wielu arkuszach o nazwach odpowiadającym arkuszom w plikach źródłowych.
- W docelowym arkuszu może się znaleźć nagłówek obecny w plikach źródłowych. Decyduje o tym zaznaczenie pola „Skopiuj nagłówek”. Importowane dane zostaną umieszczone w pliku docelowym w wierszu określonym polem „Początek danych”.Po wypełnieniu drugiego ekranu kliknij „Dalej >>”
Przykład:
Dane są dostarczane przez managerów działów. Każdy z nich tytułuje arkusz w swoim skoroszycie nazwą swojego działu. Chcesz uzyskać jedno zestawienie dla wszystkich działów w jednym arkuszu. Wybierz:
Jeśli w tej samej sytuacji chcesz uzyskać jeden skoroszyt, w którym będą się znajdowały oddzielne arkusze z nazwami działów zmień opcje następująco:
Zakładając, że nazwy 077-PL, 042-PL, 032-PL to nazwy działów (czyli nazwy arkuszy w plikach źródłowych) po scaleniu uzyskasz jeden skoroszyt z arkuszami o nazwach odpowiadających nazwom działów:
Krok 3 Łączenie z danymi źródłowymi
Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, z którego pliku źródłowego pochodzi dany wiersz, zaznacz opcję „Dodaj kolumnę ze wskazaniem skąd pochodzą dane…” W efekcie oprócz scalonych danych, które wypełnią arkusz począwszy od kolumny B, uzyskasz w komórkach kolumny A tekst w postaci: [Nazwa_skoroszytu]Nazwa_Arkusza, który jednocześnie będzie odnośnikiem do danych źródłowych. Wystarczy więc kliknąć taką komórkę w scalonym arkuszu, a Excel otworzy źródłowy plik, z którego ten wiersz pochodzi (o ile plik nadal znajduje się w oryginalnej lokalizacji).
Kontynuuj klikając dalej „Dalej >>”
Krok 4 Zdefiniuj interakcyjność procesu scalania danych
- Importowane pliki po przetworzeniu mogą:
- Pozostać w oryginalnej lokalizacji bez zmian. Zaznacz tą opcję, jeżeli pliki źródłowe będą jeszcze potrzebne dla innych procesów lub użytkowników
- Zostać usunięte. Zaznacz opcję, jeżeli pliki po scaleniu są już zbędne.
- Zostać przeniesione do innego folderu budując „historię” operacji scalania. Zaznacz tą opcję, jeżeli scalanie ma charakter cykliczny/powtarzalny. W tym przypadku trzeba będzie podać także nazwę folderu do jakiego pliki mają być kopiowane. W takim przypadku wybierz następujące opcje
- Do nazwy folderu może być dodawana aktualna data, aby było wiadomo, kiedy odbywało się scalanie.
- Przed uruchomieniem scalania może być zadane dodatkowe pytanie o potwierdzenie chęci scalania plików. Opcja jest szczególnie przydatna przy kolejnych uruchomieniach scalania. Zapisaną definicję wystarczy przecież kliknąć, a Windows sam uruchomi program i wykona scalenie. Aby uniknąć przypadkowego uruchomienia scalenia, warto więc zaznaczyć tę opcję, aby przed wykonaniem łączenia danych zostało zadane dodatkowe pytanie.
- Po ukończeniu scalenia można wyświetlić raport. W przypadku błędów pozwoli on zdiagnozować problem, np. sprawdzić, w którym pliku doszło do błędu. Raport zawiera też np. informację o godzinie rozpoczęcia scalania, zakończenia i czasu trwania. Przykład. Dane miały być połączone do pliku znajdującego się w katalogu, którego nie ma na dysku. Wyświetlony komunikat prezentuje informacje po nieudanym scalaniu.
Opcja pokaż komunikat, powoduje że po zakończeniu scalania zostanie wyświetlony dodatkowy komunikat o zakończeniu.
Zaznaczenie opcji „Otwórz plik po imporcie” powoduje, że po zakończeniu scalania zostanie otwarte okno programu Excel z otwartym docelowym skoroszytem. Opcja jest przydatna, jeżeli natychmiast po połączeniu danych chcesz zobaczyć efekt scalania arkuszy.
Kontynuuj klikając dalej „Dalej >>”
Krok 5 Zapisanie definicji i uruchomienie
W polu Nazwa wpisz nazwę, pod jaką ta operacja scalania będzie rozpoznawana. Nazwa będzie używana w komunikatach wyświetlanych przed i po scalaniu.
Określ, gdzie zapisać definicję. W przyszłości, aby uruchomić scalanie wystarczy dwukrotnie kliknąć plik z definicją.
Na zakończenie kliknij „Zapisz i uruchom”. Spowoduje to rozpoczęcie pierwszego scalania.
Jeżeli w przyszłości trzeba będzie poprawić zapisaną definicję scalania, na pierwszym oknie kreatora kliknij przycisk „Otwórz” i wskaż na plik z definicją. Następnie przejdź przez kolejne okna programu wprowadzając niezbędne zmiany.
Pobierz program Scalanie arkuszy/tabel Excel!!!
Aby kupić licencję wypełnij formularz zamówienia i ciesz się zaoszczędzonym czasem!