Helpdesk: Windows nie widzi słuchawek USB: A request for the USB device descriptor failed (kod 43)

24-lis-2017

No to ci pech. Masz słuchawki – może nawet sprawnie działające na innym komputerze a tu na Twoim pojawia się komunikat „nierozpoznane urządzenie USB” lub „żądanie deskryptora urządzenia nie powiodło się” lub „A request for the USB device descriptor failed”. Nawet sterownika nie da się zainstalować lub zaktualizować bo urządzenie nie jest rozpoznane. Windows wyświetla tylko wdzięczny komunikat o tym że „sterownik dla nieznanego urządzenia jest najnowszy z możliwych” – oj daleko jeszcze do sztucznej inteligencji….

Czy działa na innym komputerze?

W moim przypadku słuchawki przestały działać dość nagle, właściwie bez powodu. Zawsze mogło się zdarzyć, że połamały się kabelki, więc test numer jeden to sprawdzenie  sprzętu na innym komputerze. Gdyby nie działał – no cóż sprzęt jeszcze na gwarancji, ale na szczęście słuchawki działały

Konflikty?

Jeśli możesz na czas rozwiązywania problemu odłączyć inne urządzenia USB to zrób to. Zawsze to mniejsza szansa na konflikt z już istniejącym urządzeniem.

A może coś nie tak z portem?

Drugi test to przełożenie słuchawek do innego portu. Zdarza się, że to pomaga. Niestety – nie w tym przypadku

Reinstalacja sterownika?

Chciałoby sie, ale Microsoft ma własny sterownik dla nierozpoznanych urządzeń i twierdzi że ten jest najaktualniejszy. Wprawdzie można zainstalować sterownik na komputerze na którym sprzętu nie ma, ale to nie rozwiązywało problemu w tym przypadku, no bo urządzenia nie widać. Niemniej spróbować można.

Jeśli masz sterownik na płytce lub pobrany z site producenta, poszukaj pliku inf, kliknij go prawym przyciskiem myszki i wybierz zainstaluj. U mnie operacja się udała i pacjent zmarł, tzn. instalacja zakończona sukcesem, ale słuchawki nadal nie działają

Inne sterowniki?

To ma sens! Jeśli masz nieaktualne sterowniki do płyty głównej, to praca urządzeń podłączonych gdzieś w końcu przez płytę główną może się nie udawać. Nie skupiaj się więc na smamym tylko USB. Zaktualizuj też pozostałe sterowniki.

To może wymusić rozpoznanie sprzętu?

Jest to jakiś pomysł, który już kilka razy pomógł.

  • Idziesz do managera urządzeń
    (w Windows 10 prawy przycisk myszy na menu start >> Manager urządzeń),
  • szukasz urządzeń USB (Kontroler uniwersalnej magistrali szeregowej),

  • a następnie usuwasz z listy urządzenie „Nieznane urządzenie USB….” – jest ono oznaczone znakiem ostrzegawczym
    (Prawa mysz >> odinstaluj).
  • Bez obaw. Jak coś odinstalujesz, to potem można albo uruchomić komputer ponownie i wszystko się zainstaluje na nowo jeszcze raz, albo można kliknąć prawą myszką na „Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej” i wybrać polecenie „Skanuj w poszukiwaniu sprzętu”.

Niestety u mnie zawsze na nowo był odnajdowany niezindentyfikowany sprzęt.

 

To może wymusić rozpoznanie jeszcze większej ilości sprzętu?

Jest to jakiś pomysł… W podobny sposób jak powyżej można usuwać wiecej urządzeń USB, a nawet wszystkie. Nie zdziw się jeśli podczas tej aktywności przestanie działać mysz lub touch pad. Po ponownym uruchomieniu komputera, Windows zobaczy te urządzenia na nowo i zainstaluje je. Może przy okazji z rozpędu zobaczy też Twoje słuchawki…

Zmiana planu zasilania

To rozwiązanie pomogło na jednym z komputerów. Wygląda na to, że problemy z rozpoznaniem sprzętu są mocno powiązane ze sposobem zasilania urządzenia, które pobiera prąd przez port USB. Kiedy Windows widzi pewne problemy z urządzeniem postanawia oszczędzić na energii i odcina urządzenie nie dając mu szansy na dogadanie się z Windows. W zakresie zasilania zmienić można kilka rzeczy:

Selektywne wstrzymywanie USB

  • Otwórz panel sterowania
  • Kliknij opcje zasilania

  • Kliknij „Zmień ustawienia planu”

  • Teraz wybierz „Zmień zaawansowane ustawienia planu zasilania”

  • Odszukaj „Ustawienia USB” i zmień „ustawienia wstrzymania selektywnego USB” na „Wyłączone”

Wyłączenie szybkiego uruchamiania

Szybkie uruchamianie to opcja, która powoduje, że Windows nie wyłącza się tak na prawdę na 100% kiedy wyłaczasz komputer. Zamiast tego część oprogramowania jest „zamrażana” i podczas włączenia nie musi startować od początku, co przynajmniej teoretycznie ma przyśpieszyć proces uruchamiania. Ile zalet tyle wad. Osobiście wolę, żeby komputer się wyłączył gdy go wyłączam, a jak chcę korzystać z hibernacji to korzystam z hibernacji. Oto jak wyłączyć tą funkcję:

  • Zacznij znowu od panelu sterowania i opcji zasilania

  • Kliknij „Wybierz działanie przycisków zasilania”

  • Kliknij „Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne”

  • Odznacz „Włącz szybkie uruchamianie”

Zasilanie urządzeń USB

Kolejne ustawienie zmienia się znowu w managerze urządzeń. Wyłaczymy oszczędzanie energii na urządzeniach USB.

  • Kliknij prawym klawiszem myszy na start i wybierz manager urządzeń

  • Przejdź przez widoczne tu urządzenia i jeśli posiadają w właściwościach kartę „Zarządzanie energią” to wyłącz opcję „Zezwalaj komputerowi na wyłaczenie tego urządzenia w celu oszczędzania energii”

Always on USB – w BIOS

Ostatnia deska ratunku ale na moim komputerze zadziałało!

  • Wejdź do BIOS (zazwyczaj podczas startu komputera należy naciskać F2 lub DEL lub w przypadku laptopów lenovo użyć do uruchomienia komputera małego guziczka obok normalnego włacznika)
  • Odszukać ustawnienia”Always on USB”
  • Zmienić go na Enabled

No cóż u mnie już działa! A u Ciebie? Podziel się w komentarzu

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik