Dobra książka o SQL – opinia

29-sie-2012

Książka jest przeznaczona dla początkującego programisty lub administratora bazy danych MS SQL. Na dodatek wdraża ona administratora w jego zadania w, moim zdaniem, poprawnej kolejności. Trudno byłoby wytłumaczyć administratorowi, o co chodzi w typowych zadaniach administracyjnych, gdyby nie potrafił on wykonywać zapytań do bazy danych, nie umiałby tworzyć obiektów bazodanowych i nie rozumiał podstawowych założeń systemu bezpieczeństwa bazy danych.

Jeżeli jednak szukasz pełnego podręcznika na temat administracji serwerem wraz z opisem mirroringu, replikacji, backupów, automatyzacji za pomocą SQL Serwera, to polecałbym raczej inne książki na ten temat lub szkolenia z SQL serwer publikowane przez Microsoft dostępne między innymi w bit Polska, gdzie sam opowiadam o niuansach pracy z serwerem SQL

 

papierowa: ebook:

Ale po kolei:

  1. Część pierwsza to właściwie wprowadzenie i teoria baz danych i niecierpliwi być może przeskoczą go w swojej lekturze. Na szczęście to tylko około 25 stron.
  2. Część druga i to już prawie 130 strony poświęcona jest budowaniu zapytań. Dość dobrze są tu opisane typowe konstrukcje wykorzystywane w pracy z językiem TSQL: Select , filtrowanie wierszy, praca z NULL, złączenia tabel (JOIN),  grupowanie i agregowanie danych, od najprostszych SUM i AVG po CUBE, ROLLUP, GROUPING SET, ranking i PIVOT.  Znajdziesz tu też informacje o podzapytaniach i ich typowych zastosowaniach. Jak widać są to polecenia codziennie wykorzystywane w pracy z bazą danych i to nie tylko przez dział IT. Z tych umiejętności skorzysta zapewne także analityk danych. Jest to znaczna część wiedzy przedstawiana także na kursie stacjonarnym 2778 Querying a MS SQL Server 2008.
  3. Część trzecia opowiada o modyfikowaniu danych, nie ogranicza się jednak do omówienia polecenia INSERT UPDATE i DELETE. Dodatkowo opowiada także o transakcjach, które w SQL server są przecież fundamentalne! Dowiesz się więc paru ważnych informacji o sposobach blokowania zasobów, o tak zwanych poziomach izolacji transakcji oraz o tym jak zostaje się bazodanowym optymistą albo pesymistą. Ta część to ponad 30 stron.
  4. W części czwartej autorzy skupiają się na języku DDL, pozwalającym tworzyć obiekty bazodanowe taki, jak: bazy danych, schematy, tabele, widoki i indeksy. Na ten temat można by opowiadać godzinami, bo każdy programista tworzący rozwiązania bazodanowe powinien sporo wiedzieć chociażby o indeksach, jednak nie sposób umieścić wszystkiego w jednej książce. Trzeba więc ten temat potraktować jako wprowadzenie w to zagadnienie i znaleźć więcej informacji w innych materiałach.
  5. Ostatnia piąta część skromnie wprowadza czytelników w temat bezpieczeństwa. Po jej lekturze nie zostaniesz guru do spraw zabezpieczeń, ale na pewno dasz radę tworzyć nowe loginy i użytkowników bazodanowych oraz nadawać im uprawnienia.

Co bardzo cenne – na zakończenie każdego rozdziału znajdziesz ćwiczenia do samodzielnego rozwiązania, zaś na końcu książki ich rozwiązania. Autorzy wiedzą, że bez praktyki niczego się nie nauczysz.

Podsumowując, jeśli nie miałeś do tej pory zbyt wiele do czynienia z SQL, szukasz książki, która szybko i rzeczowo wprowadzi Cię w ten temat, pozwoli praktycznie z marszu utworzyć własną bazę danych z tabelami, indeksami, z wstępnie zdefiniowanym modelem bezpieczeństwa oraz co najważniejsze wykonywać do tej bazy danych efektywne zapytania, zwracające dokładnie to, czego potrzebujesz, to ta książka jest właśnie dla ciebie. Wspominam z własnych doświadczeń, że chociaż teraz wiem już o SQL całkiem sporo, to moja pierwsza książka, z której uczyłem się podstaw tego języka poświęciła na zapytania SQL tylko jeden rozdział ale wiedza ta pozwoliła mi napisać moją pierwszą webową aplikację. Ta książka zawiera o wiele więcej wiedzy, więc jej lektura pozwoli opanować język SQL o wiele lepiej.

Polecam.

 

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik