Chcesz zobaczyć, jak zainstalować SQL Server 2016, aby samodzielnie zacząć naukę SQL? Zajrzyj do darmowego filmu – części Kursu „SQL #1 Instalacja i narzędzia„. Odszukaj na stronie film: „Przykładowa lekcja: Prosta instalacja SQL Server”. A jeśli chcesz, aby na Twoim serwerze pojawiła się też przykładowa baza danych obejrzyj też „Instalacja przykładowej bazy danych AdventureWorks”
Od czasu do czasu ktoś mnie pyta, jak mam sobie w domu zainstalować SQL serwer, żeby sobie poćwiczyć i się pobawić. A… kiedy pytają mnie ” jak zainstalować SQL Server” to odpowiadam:…
1. Najpierw ściągnij sobie wersje instalacyjną:
- Demo – jeżeli chcesz się pobawić pełną wersja przez określony czas
- Express – jeżeli zadowoli cię wersja ograniczona, ale bez limitu czasu
- Inną, np Enterprise jeżeli masz do niej dostęp poprzez Technet Plus lub MSDN
2. Potem utwórz konto użytkownika, na którym będzie działać SQL Server. Nie musi to być konto z jakimiś specjalnymi uprawnieniami. Instalator podczas instalacji sam nada temu kontu odpowiednie uprawnienia.
3. Włóż płytę i jazda. Dalszy opis zawiera ilustrację każdego kroku w instalacji:
To okno pozwala wybrać co chcesz dalej zrobić. Możesz np. użyć oprogramowania z płyty jedynie do sprawdzenia, czy na komputerze da się zainstalować SQL Server 2008. Nas interesuje instalacja, więc kliknij na Installation
Tutaj możesz rozpocząć nawet instalację clustra Fail over. W naszym jednak przypadku wystarczy „New installation or add features to existing installation”.
Pierwszy krok to sprawdzenie czy można u ciebie zainstalować serwer. Instalator bardzo dba o to żeby instalacja się udała.
Teraz możesz wybrać, jaką wersję chcesz zainstalować. Instalator jest jeden, ale może zainstalować różne edycje. Jeżeli nie masz kodów, to wybierz wersję Evaluation lub Express. Ja miałęm, więc wprowadziłem je poniżej.
Trzeba oczywiście zaakceptować warunki licencji
Po tym instalator przygotowuje sobie swoje własne pliki potrzebne do instalacji.
Na tym etapie znowu dochodzi do sprawdzenia wszystkich niezbędnych komponentów.
Teraz instalator pyta o to co ma zainstalować. Nam chodzi oczywiście o sam serwer i jego komponenty.
Skoro instalujemy serwer, to możemy wybrać, któe z komponentów mają się na nim pojawić. Ponieważ planujemy testować produkt, to najlepiej zaznaczyć… wszystko.
Instalator, wiedząc jakie komponenty ma zainstalować dokona kolejnego sprawdzenia naszego systemu
Teraz decydujesz o tzw. instancji. Na jednym komputerze możesz mieć zainstalowanych kilka serwerów SQL. Te kilka wydań, to właśnie instancje. Jedna instancja może nie mieć specjalnej nazwy, każda kolejna musi ją mieć. Użytkownicy muszą potem podać nazwę tej instanjcji, aby się do niej podłączyć. W moim przypadku jest to pierwsza instalacja na tym komputerze, więc nie podaję jej nazwy.
Serwer też wymaga miejsca na dysku, więc widzisz podsumowanie informacji na ten temat.
Teraz ważny moment. Trzeba zdecydować na jakim koncie majądziałać poszczególne usługi. Właśnie po to założyliśmy na początku specjalne konto użytkownika, żeby je tutaj teraz wskazać. Proponuję kliknąć „Use the same account for all SQL Server services”.
Wskazując to konto, podaj jego hasło.
Tak wygląda ekran po zdefiniowaniu użytkownika
Na kolejnej zakładce ustawiasz tzw Collation. Collation ma wpływ na to jak będą sortowane i porównywane napisy. Ponieważ jesteśmy w Polce, to sensowne wydaje się wskazanie Polskiego porządku sortowania.
Kolejne okno zapyta cię, jak mają się uwierzytelniać przed serwerem użytkownicy. Mogą mieć nowe konto i hasło do niego, albo skorzystać z autentykacji Windows. Ten wybór jest domyślny. Serwer potrzebuje też własnego administratora. Pewnie będziesz nim ty sam, wystarczy więc kliknąć „Add current user”.
Kolejna zakładka pozwala określić domyślne miejsce, gdzie będą tworzone bazy danych i tutaj możesz co nieco zmienić, gdyż praca z długimi nazwami katalogów nie należy do najwygodniejszych. Ja jednak zostawiłem bez zmian.
Ostatnia zakładka to FILESTREAM, która określa czy zezwalasz na wykorzystanie tego nowego typu w swoich bazach. Ponieważ pewnie będziesz chciał zainstalować przykładowe bazy danych AdventureWorks2008, to zaznacz tę opcję.
Podobne pytania co poprzednio otrzymasz względem serwisu Analysis Services. Tu również dodaj swoje konto jako administratora usługi.
Ta usługa również potrzebuje katalogu na swoje dane. Ja nie zmieniłem tych ścieżek,
No to pora zaczynać. Microsoft jest oczywiście ciekawy co sobie instalujesz, więc możesz się z nimi podzielić tą wiedzą.
To już ostatnie sprawdzenie konfiguracji
Teraz otrzymujesz podsumowanie dokonanych wyborów. Możesz jeszcze anulować instalację, ale kiedy klikniesz „Install”…
… serwer się zainstaluje, a przynajmniej powinien.
Zauważ jeszcze komentarz w dolnym okienku:
Samples By default, sample databases and sample code are not installed as part of SQL Server Setup. To install sample databases and sample code for non-Express editions of SQL Server 2008 R2, see the CodePlex Web site at http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=87843. To read about support for SQL Server sample databases and sample code for SQL Server Express, see Databases and Samples Overview on the CodePlex Web site at http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=110391.Mówi on tyle, że przykładową bazę danych można ściągnąć ze strony projektu CodePlex. Jak zainstalować tę bazę danych dowiesz się z innego artykułu.
A jeżeli interesuje cię temat SQL serwera, jego instalacja i administracja, to zapraszam na autoryzowane szkolenia Microsoft w Opolu, Katowicach i Warszawie w bit Polska
Komentarze:
[…] Jak zainstalować SQL Server 2008 R2? Krok po kroku z obrazkami […]